Dziś mija 40 lat od katastrofy w Czarnobylu. Jednej z najtragiczniejszych w historii współczesnego świata.
26 kwietnia 1986 roku, o godz. 1:23, doszło do wybuchu reaktora nr 4 w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. To wydarzenie na zawsze zmieniło życie tysięcy ludzi, a jego skutki odczuwalne były przez dekady, nie tylko w wymiarze środowiskowym, ale przede wszystkim ludzkim.
W tym szczególnym dniu chcemy polecić książkę Krzyk Czarnobyla, autorstwa Swietłany Aleksijewicz.
To jedno z najbardziej poruszających i najważniejszych świadectw tamtych wydarzeń, zbiór relacji ludzi, którzy doświadczyli katastrofy bezpośrednio: strażaków, mieszkańców, likwidatorów i wielu innych.
To nie jest łatwa lektura. Ale to ważna lektura.
Pamiętamy.
P.S. Oprócz Krzyku Czarnobyla, warto również zapoznać się z pozycjami:
- Czarnobyl. Spowiedź reportera – Igor Kostin;
- Likwidatorzy Czarnobyla – Paweł Sekuła;
- Czarnobyl. Historia nuklearnej katastrofy – Serhii Plokhy;
- Czarnobyl. Instrukcja przetrwania – Kate Brown;
- Czarnobyl – Francesco M. Cataluccio;
- Sekrety Czarnobyla – Borys Tynka.
